آشنایی باپیکاسو

وقتی پابلو پیکاسو نوجوان بود

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها:


 

من مطمئنم که همه  با شنیدن اسم ” پیکاسو” زود به یاد یک آقای نقاش با طرح‌های عجیب و غریب، چهره زن‌هایی  با دوتا بینی و سه تا چشم ودستای کج و معوج می‌افتید، البته او همان کسی ست که نقا ش کبوتر صلح بود.

 

 

حالا می‌خواهم برایتان از دنیای کودکی و زندگی نوجوانیش بگویم تا بیشتر با او آشنا شوید ، پابلو درسال ۱۸۸۱ درکشوراسپانیامتولد شد .  پدرش یک معلم نقاش درس خوانده به اسم “جوز روئیزبلنکو”  و مادرش

” ماریا پیکاسو” بود .

این پسر بچه  قدی نسبتا کوتاه و چشمان سیاه  وخیره کننده بود، اما سری پر شور و اراده ای مثل کوه قوی داشت .  تا ۲۰ سالگی بانام پدرش اورا می‌شناختند اما بعد فامیل خود ش را به نام خانوادگی مادرش تغییر ‌داد.

پابلو  از کودکی به کشیدن نقاشی علاقه ی زیادی داشت ، البته همه بچه‌ها به رنگ کردن و کاغذ سیاه کردن علاقه مندند ولی حساب اواز بقیه جدا بود. مطمئنا می‌پرسید چرا ؟

او از سن ۱۰سالگی از پدرش که  معلم یک آموزشگاه هنری بود، اصول اولیه نقاشی را یادگرفت و دوستانش را با کشیدن نقاشی‌هایی بدون بلند کردن قلم یا نگاه کردن به کاغذ سرگرم می‌کرد.

نکته جالب این که در مدرسه  به جای توجه به درس و معلم ، مدت‌ها به ساعت خیره می‌شد و حرکت آهسته ی عقربه‌ها او راجادو می‌کرد.

  او در زمینه در س خواندن مثل خیلی از بچه‌های دیگر تند و سریع نبود بلکه بدون کمک پدرش که هنگام امتحان باید کنارش می‌نشست نمی‌توانست در درس‌ها نمره قبولی به دست بیاورد.

پابلو برای رقابت با پدرش،ازسن کودکی، طراحی راشروع کردواز نظر رسم کردن خط‌ها وقدرت  تخیل پردازی زیادش بسیارمورد توجه بود. تا جایی که در سن ۱۲ سالگی از پدرش  بهترنقاشی می‌کرد.

استعداد پیکاسو آن چنان پدرش را  شگفت زده کرد که بنا به گفته ی خود او قلم و تخته و رنگ خود را به اوداد و اعلام کرد که دیگر هیچ وقت نقاشی نخواهد کرد.

به دلیل هوش و استعداد سر شار این نوجوان هنرمند همیشه و در تمام سنین خانواده اش با او مثل یک نقاش بزرگ رفتار می‌کردند  به همین دلیل وقتی که در سن پیری به نمایشگاه نقاشی کودکان رفت با افسوس گفت :”اولین نقاشی مرا هرگز نمی‌شد در نمایشگاه کودکان به نمایش گذاشت چون خامی‌و سادگی کودکی در آن‌ها نبود من خیلی زود از دوره ی آن رویای شگفت انگیز بیرون آمدم آن موقع طراحی‌هایی می‌کشیدم که کاملا آکادمیک بودند و دقت و درستی آنها هنوز هم مرا می‌ترساند وبا شادمانی می‌گفت وقتی به سن این‌ها بودم می‌توانستم مثل رافائل طراحی کنم اما یک عمر طول کشید تا توانستم مثل این‌ها طراحی کنم” 
و شاید حسرت کودکی از دست رفته اش باعث  شدکه طراحی‌های او به سادگی دوران کودکی باشد.

علاوه بر نقاشی اوعلاقه خیلی زیادی به  مجسمه سازی داشت و به خاطرشهرت پدرش توانست اولین نمایشگاه خود را در سن ۱۵ سالگی در بارسلونا برگزار کند.

زمانی که پیکاسو ۱۶ ساله بود تابلوی علم و نیکوکاری او برنده مدال طلا از نمایشگاه مالاگا و نشان افتخار از نمایشگاه ملی مادرید شد.

خانواده اش، او را به آکادمی‌سلطنتی” سن فرناندو” در مادرید سپردند، اماچون از آموزش‌های خشک خسته شد به پرسه زدن در خیابان‌ها مشغول شد . البته، گاهی نیز به موزه” پرادو”  می‌رفت و در آنجا به شدت تحت تاثیر هنر قرار می‌گرفت.

در نوزده سا لگی اسپا نیا را ترک کردو به پا ریس رفت تا با مشهور ترین نقاشان زمانهً خود آشنا شود و آ ثار آنها را ببیند .  به هر حال او سا ل‌های سا ل به زندگی دشوار تن داد ،گرسنگی کشید، از سرما لرزید  ولی شب و روز نقاشی کرد تا  بالاخره به جایی رسید  که یکی از آثارش در یک مزایده  به قیمت ۲۶ میلیون دلار به فروش رسید .

او در مجسمه سازی، قلم زنی، حکاکی روی چوب، معماری و … مهارت داشت و همیشه به دنبال چیزهای نو می‌گشت مثلا وقتی برای شرکت در نمایشگاهی تصمیم به ساخت مجسمه گاو گرفت به سادگی فرمان دوچرخه ای را به زین آن وصل کرد .

 

پیکاسوتا مدت‌ها نقاشی‌هایی  به سبک واقعی می‌کشید  و در چند دوره از زندگیش شیوه‌های خود را عوض کرد تا بالاخره نقاشی‌هایی به سبک جدیدرا دردنیا پایه گذاری کرد که این  سبک امروزه به سبک  ” کوبیسم” مشهور است و در اوایل قرن بیستم به ثبت رسیده است.

اودر نقاشی‌هایش سعی کرده به اشیا و افراد از زاویه‌های مختلف نگاه کند و همه را یک جا نقاشی کند برای مثال در تابلو ی بانوی گریان که در زیر شما آن را می‌بینید زنی از نیم رخ نقاشی شده اما هر دو چشم اونیز در تصویر دیده می‌شود  .

 

مشهور ترین تابلو او گرانیکا نام دارد که پابلو در این نقاشی سیاه و سفید ظلم‌ها و ترس‌ها را از بمباران شهر گرانیکا  که در جنگ‌های داخلی اسپانیا اتفاق افتاد به خوبی نشان می‌دهد .

پابلو پیکاسو بیش تر عمر خود را در فرانسه گذراند و در سال ۱۹۷۳ در همان جا از دنیا رفت.

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
جنان

بینظیر است ممنون

shiva

بسیار عالـــــی